izmir escort
Hakkı Duman – Wordpress, Seo ve Opencart Uzmanı

Cami Avizesi

Gündüzüyle gecesiyle her an ziyaretçisi olan ve en huzurlu kutsal mekanların başında gelen Camilerde en çok dikkat çeken şeylerden biri de mimaridir. Özellikle Osmanlı döneminde Mimar Sinan, tarafından yapılan camiler dünyada ün yapmış ve yerli yabancı birçok turistin ziyaret ettiği özel ibadet alanlarıdır. İç ve dış mimarisinde kullanılan yöntemler, malzemeler ve işçiliğin bir benzeri olmadığı gibi özellikle iç aydınlatmanın hem cami avizesi seçimi, hem de pencere konumlandırılması yönünden muhteşem bir mimari örneği olduğu konuşulmaktadır.

Mimar Sinan’ın kaleminden çıkan Camilerin yüzyıllara meydan okuyan yapısı ve görsel ihtişamı bundan yüzyıllar sonrada hiç şüphesiz konuşulmaya devam edecektir. Bu özel camiler dışında günümüzde yapılan camilerinde mimarisinde özenli çalışmalar sürdürülmekte ve ihtişam İslam dinine yaraşır görünümde uygulanmaya dikkat edilmektedir. Özellikle camilerin ışıldayan yönü olan cami avizesi seçimi oldukça önem verilen bir noktadır. Bunun için aydınlatılacak bölümün büyüklüğü, ne kadar sarkıt durumda olacağı, ışıldatmanın yeterliliği gibi birçok konu göz önünde bulundurulur. Bu konuda uzmanların yapması gereken ise mutlak caminin temel krokisini incelemek ve ona göre cami avizesi seçimi yapmaktır. Oldukça büyük olan bu avizelerde genel olarak daha sıcak bir ortam yaratan sarı ışıklar tercih edilmektedir. 600’lü, 400’lü300’lü gibi farklı ampul adetlerinin bulunduğu ihtişamlı cami avizelerinde altın tonlarına sıklıkla yer verilmektedir. Bu sayede daha ışıltılı bir ortam yakalanmaktadır. Bu tür avizeler tavan mimarisinin de ön plana çıkmasını sağlamaktadır.

Cami avizesi seçimi kadar bu avizenin büyüklüğü ve ağırlını taşıyacak tavan yapısının da var olup olmadığına dikkat etmek gerekmektedir. Özellikle büyük camilerde tavan son derece sağlam bir şekilde izole edilmeli ve buraya montaj yapılmalıdır. Kullanılan montaj malzemelerinin uzun yıllar dayanacak düzeyde olması da son derece önemlidir. Herhangi bir kaza yaşanmaması ve istenilen aydınlatmaya sağlaması için avizenin alındığı firma ve markaya da dikkat edilmelidir. Özellikle harcama yapan kurumun bir ibadethane olması ve buradan kullanılacak meblağın boşa harcanmıyor olması için her zaman kaliteli bir avize seçimi, uzun ömürlü kullanım ve en iyi aydınlatma için şarttır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2010 Hakkı DUMAN Kişisel Blog. Tüm hakları saklıdır.