izmir escort
Hakkı Duman – Wordpress, Seo ve Opencart Uzmanı

CS:GO vs Valorant! Hangisi Daha İyi?

Çıktığı günden beri oyun dünyasında birbirini rakip olarak gören Valve ve Riot Games‘in yapımcılığını üstlendiği iki popüler oyunu bu yazımızda her yönüyle ele alıyoruz. Bir tarafta yıllarca birçok profesyonel FPS oyuncusu yetiştirmiş CSGO yer alırken diğer tarafta piyasaya sürüldüğü günden itibaren yoğun ilgiyle karşılanan Valorant bulunuyor. İki yapımın da kendine göre iyi yönleri var.

CS:GO vs Valorant! Hangisi Daha İyi? 1
CS:GO mu daha iyi Valorant mı?

Oynanışa bakarsak
Her iki oyun da olabildiğince taktiksel ve son derece keskin planlama ve strateji ile yürütme gerektiriyor. 5’e 5 oyun modu her iki oyunu da son derece rekabetçi ve bağımlılık yapan çevrim içi biçime getiriyor. Arkadaşlarınızla birlikte takım kurup kıyasıya rekabete girebileceğiniz bu iki oyundan sizin tercihiniz hangisi olurdu?

CS:GO vs Valorant! Hangisi Daha İyi? 2
İletişim
Valve ve Riot Games arasında büyük bir iletişim farkının olduğunu söyleyebiliriz. Valve, Twitter üzerinde daha gizli takılırken Riot Games geliştiricileri daha ters bir politika izliyor. Valorant Oyun Direktörü Joe Ziegler ve Anna Donlon Twitter üzerinde oldukça hareketli. Bu konuda Valorant cephesi öne çıkarak kullanıcılarının sorun ve görüşlerine cevap veriyor.

Oyunu güncelleme durumu
Valorant her Episode(Bölüm) başında büyük ve daha küçük sorunları düzeltmek için iki haftada bir planlı güncelleme almakta. Her bölüm üç sıralı sezondan oluşuyor. Geçen yıl 2 Haziran‘da Valorant 1.0‘ı piyasaya sürdüklerinden beri bu düzeni hiç bozmadılar. CSGO(Counter Strike Global Offensive) güncellemeleri buna göre çok daha küçük ve az sıklıkla gerçekleşiyor. Ancak oyunun CSGO’ya göre daha yeni çıkmış olması nedeniyle iyileştirilecek çok şeyinin olduğunu söyleyebiliriz. Yine de Valorant bu konuda 2-0 öne geçiyor.

Topluluk içeriği
Kz ve topluluk haritaları CSGO‘yu popüler yapan özelliklerden sadece birkaçı. Kendi haritalarınızı ve modlarınızı oluşturmanız oyunu daha keyifle bir hale getiriyor. Valorant ise bu konuda birkaç yıl boyunca topluluk haritaları için destek vermeyeceğini söyledi. Yapım için şu anda yalnızca birtakım oyun modları mevcut. CSGO burada bir puan alarak skoru 2-1‘e getiriyor.

CS:GO vs Valorant! Hangisi Daha İyi? 3
E-Spor
CSGO‘nun E-Spor alanında ilerlemesi için 20 yılı vardı. Yapımcı topluluğu bölerek birkaç yıl boyunca farklı güncellemelerden geçti. Bu durum CSGO’nun büyümesine katkı sağlamadı.
Valorant ilkel bir Faceit uygulamasına sahip ve ESEA yarışmasına benzemiyor. Bugüne kadarki en büyük Valorant etkinliği olan First Strike‘da bölgeler arasındaki farklı kurallar çok sayıda topluluk tepkisi gördü. Sonuç olarak bu karşılaştırmayı CSGO kazanıyor ve durum 2-2‘ye geliyor.
Kaplamalar
Öncelikle her iki oyunda göz alıcı, oyunu daha da keyifli bir hale getiren özel kaplamalar yer alıyor. Bununla birlikte her iki oyunun da oyuncunun kaplamaları nasıl elde edebileceği konusunda farklı bir yaklaşımı mevcut durumda. CSGO kaplamaları Steam Marketplace bünyesinde ücretsiz olarak bulunuyor ve kaplamanın değerini topluluğa bırakıyor. Fiyatlar 1 dolardan 100.000 dolara kadar değişiyor.

CS:GO vs Valorant! Hangisi Daha İyi? 4
Valorant kaplamaları yalnızca Valorant mağazasından satın alındığında açılıyor ve fiyatlar sabit. Skin konusu bir noktada daha birbirinden ayrılıyor. CSGO‘da bütün desenler açık pazarda satılırken Valorant’ta dönüşümlü olarak gerçekleşiyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2010 Hakkı DUMAN Kişisel Blog. Tüm hakları saklıdır.