izmir escort
Hakkı Duman – Wordpress, Seo ve Opencart Uzmanı

Depresyona Doğru Müdahale

depresyon-belirtileriDepresyon Nedir

Terimsel tanımın dışına çıkacak olursak depresyon kişinin hüzünlü, boşlukta ve bunalmış hissetmesi halinin uzun süreler boyunca sebepsiz olarak tekrarlanmasıdır.  Daha önceleri kişinin mutlu olmasını sağlayan, huzur veren veya kafa dinlemesine yarayan aktiviteler bu süreçte kişiye sıradan gelir ve kişi etrafındaki her şeye aşırı ilgisizdir.

Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Depresyon belirtileri konsanstrasyon bozukluğu, uyku bozuklukları, yeme bozuklukları, olumsuz ve negatif düşüncelerin yoğunluğu, alkol tüketiminin artması ve suçluluk hissinin oluşması gibi kişide normalde olmayan ama sonradan ortaya çıkan bazı değişimlerdir. Bu değişimlerin depresyon belirtileri olarak değerlendirilmesinde fayda vardır ancak depresyon testi olarak buna benzer bir ölçek pek faydalı olmayabilir.

Depresyon Tedavisi

Doğru tanı ve tedavi yöntemleri uygulandığı takdirde depresyon tedavisi olan bir ruhsal hastalıktır. Günümüzde en çok rastlanan ruhsal hastalık olmakla birlikte depresyon çeşitleri kişilerde farklı reaksiyonlar gösterdiği için hafife alınmaması gerekmektedir.

Depresyon tedavisi esnasında  depresyon ilaçları ve psikoterapi yöntemi kullanılır. Her ikisinin birden kullanıldığı durumda iyileşme daha hızlı gözlemlendiği gibi tekrar etme riski de bir o kadar azalır. Depresyon tedavisi esnasında antidepresanlar kullanılmaktadır fakat hangi antidepresanın hangi dozda kullanılacağına psikiyatristin karar vermesi gerekmektedir. Aksi takdirde kişide farklı reaksiyonlar meydana gelme olasılığı hayli yüksektir. Depresyon tedavisi bitkisel takviyeler ile de daha etkili hale gelmektedir.

Depresyon tedavisi ne kadar sürer?

İlaç ile tedavide etkiler genellikle ilk 2 3 hafta içerisinde gözlemlenmektedir. 1 veya 2 ay arasında gözlemlenebilir iyileşme sağlanmaktadır ancak tam iyileşme için 3 ay ilaçların düzenli kullanılması gerekmektedir. Psikoterapi ile ise kişinin içeriğine bağlı olarak süre değişiklik göstermektedir.

Depresyon tedavisi için başvurulan merkezler en az tedavi kadar önemlidir. Psikoterapi veya psikolojik bir çok tedavi hasta için tedirginlik yaratan süreçler olabilmektedir. Bu noktada tedavi merkezinin güvenilir ve rahat bir ortam olması gerekir. Terapinin öncelikli hedeflerinden biri hastaya dünyanın güvenli bir yer olduğu hissini vermektir.

Madalyon Psikiyatri Kliniği ülkemizde hizmet veren en köklü ve en donanımlı merkezlerden birisidir. Madalyon Klinik ile beraber tüm ruhsal rahatsızlıklarınıza çözüm bulabilir huzurlu ve rahat bir hayata yeni bir başlangıç yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2010 Hakkı DUMAN Kişisel Blog. Tüm hakları saklıdır.