izmir escort
Hakkı Duman – Wordpress, Seo ve Opencart Uzmanı

Yeni Nesil Arama Motorları

Yeni Nesil Arama Motorları 11999′ da Google’ ın kurulmasıyla yeni nesil arama sistemi de doğmuş oldu. Google, popüler bir arama motorunun bir parçası olarak atıf analizi (veya link analizi) kavramını en etkin şekilde uygulayan arama motoruydu. Daha önce de yer verdiğimiz üzere link analizi bir web sitesine yönlendirme yapan linkleri o sitenin değerine ilişkin oy olarak kabul etmişti.Oyların çok olması değerin de yüksek olduğunu gösterirken bazı oyların değeri diğerlerine oranla daha yüksektir (genel link akışı daha yoğun olan sayfaların oylanması daha muhtemeldir). Yapısal linkler seo açısından çok önemli bir kriterdir.

Bunun sonucunda ilk başlarda spammer’ların işi zorlaşmıştı ancak spammer’lar linkleri satın alarak bu gelişmelere de ayak uydurmaya başladılar. Genel olarak gelirleri çok düşük seviyelerde olan veya hiç olmayan milyonlarca site arasından birini seçip link almak için çok düşük tekliflerde bulunmak spammer’lar için oldukça basit bir iş haline gelmişti. Ayrıca, spammer’lar Web’de gezinen, ziyaretçi defterlerini, blogları, forumları bulup bot sahibinin sitesine yönlendirmede bulunan linkleri içeren yorumlar bırakan botları kullanabiliyorlardı.

Bu tür verilere, kullanıcıların tıklama dizilerinin izlenmesine izin vermeleri halinde araç çubuğunun bir alt kümesinden ulaşmak mümkündür. Rakip arama motorları bunu bir süredir yapıyor olsa da Yahoo! bu tür verileri elde etmeye daha yeni başladı.

Tıklama sonrasında yapılan işlemleri de göz önüne alarak kullanıcı memnuniyetini arttırmayı umuyoruz. Örneğin, bir kullanıcı tıkladığı siteden hızlıca geri çıkarsa aranılan bilginin o sayfada olmadığını kabul edebiliriz.”

ETİKETLER: , , , ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2010 Hakkı DUMAN Kişisel Blog. Tüm hakları saklıdır.