izmir escort
Hakkı Duman – Wordpress, Seo ve Opencart Uzmanı

Diş Sıkma ve Tedavisi

Ağız içindeki stres ortadan kaldırılmazsa diş hasarından çene eklemi sorunlarına kadar birçok tahribatla karşılaşmanın mümkündür.

Diş sıkmanın göründüğünden çok daha büyük etkileri olduğuna değinen  “Genellikle başka şikayetlerle diş hekimine başvurulduğunda dişlerde sıkmaya bağlı hasar oluştuğu görülüyor” diyor.  bu hasarın bazen başlangıç düzeyinde, bazen de ilerlemiş düzeyde olduğu için çok büyük tedaviler gerektirebildiği durumlar söz konusu olabilir.

 

HASARIN OLUŞMASI YILLAR ALABİLİYOR

İlk tepkinin dişle dişetinin birleştiği düzeyde yani dişin boyun kısmında oluştuğunu  “Kama defekti olarak adlandırılan bu durumda, dişle dişeti arasında tırnak girecek kadar bir boşluk oluşuyor ve duyarlılık başlıyor. Ardından dişte aşınmalar, kırılmalar meydana geliyor.

Bakınız : Diş Sıkma Tedavisi

Diş minesi kalkarak altındaki, daha yumuşak olan dentin tabakası ortaya çıkıyor. Dişlerde, kesilmiş bir ağaç kütüğünün üzerindeki gibi halkalar görünmeye başlıyor. Aynı zamanda dişlerin yüksekliği düşüyor; sıkmaya bağlı yüz, eklem ya da kulak ağrısı hissediliyor”

 

DOĞANIN DENGESİNİ BOZMADAN TEDAVİ EDİLMELİ

Dişlerini sıkan bir hastanın ağız yüksekliği düştüğünde, azı dişlerine basit dolgular yaparak öndeki dişlerin sıkılmasını engellemeye çalışmanın doğru bir tedavi yaklaşımı olmadığını belirten  “Isırma eylemi, dişlere yaklaşık 200-300 kilogramlık bir kuvvet uyguluyor. Kişi bu kuvveti sürekli azı dişlerine uygulayınca ciddi baskılar oluşuyor ve bu dişler de zarar görüyor. Bu nedenle, doğanın dengesini bozmadan tedavi etmek gerekiyor. Ayrıca kişinin alt ve üst çene kapanışını değiştirmemesi de önem taşıyor

Hastaların dişlerini sıktığının farkına vardıktan sonra kendini bu hareketi yaparken yakaladığını belirten  “bu aşamada eşinin ya da birlikte yaşadığı kişilerin gece birkaç kez hastanın dişlerinde gıcırdama olup olmadığını dinlemesi tanıyı kolaylaştırabiliyor” diyor. Ayrıca, stresten kaynaklanan diş gıcırdatmaları; ense ve baş ağrılarına yol açtığı için, spor ve çeşitli gevşeme yöntemleriyle stresin atılması tavsiye edilmektedir.

Etiketler: Çene Sıkma Tedavisi

GECE KORUYUCUSU PLAK KULLANILIYOR

Aşınma yeni başlamışsa ilk başvurulacak yöntemlerden birinin gece koruyucusu (night guard) kullanmak bu tedavilerin yanında hastanın dişlerini sıkmasının altında yatan nedenin de ortadan kaldırılması amacıyla bazı vakalarda fizik tedavi ve psikiyatri uzmanlarından yardım alınmaktadır.

DİŞ SIKMA TEDAVİSİNDE BOTOKS İŞLEMİ

Diş sıkma tedavisinde son yıllarda gece plağına alternatif olarak botoks uygulaması sıklıkla yapılmaktadır. Bunun yanı sıra diş gıcırdatma tedavisi amaçlı botoks ve gece plağının bir arada kullanıldığı durumlar da olabilir. Diş hekiminin yanı sıra genel psikoloji ve stres durumunun etüd edilmesi amacıyla psikiyatri uzmanlarından da destek alınabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2010 Hakkı DUMAN Kişisel Blog. Tüm hakları saklıdır.