izmir escort
Hakkı Duman – Wordpress, Seo ve Opencart Uzmanı

Doğumda Eskiye Dönüş: Ağrısız Normal Doğum

Günümüz toplumunda trend haline gelen sezaryenle doğum, normal doğuma göre daha çok tercih edilir durumda. Ne kadar sağlıklı olduğu tartışma konusu. Adından da anlaşılacağı gibi normal doğum olması gereken, vücut için gerekli doğal bir doğumdur.

Eski zamanları düşününce bir kadının tek doğum şansı normal doğumdu ve bunu hastanelere gitmeden köyde ebe yardımıyla yapıyorlardı. Bunun elbette ki sağlıksız yönleri var. Ama gelişen teknoloji, artan hastane sayıları ve rahatına düşkün kadınlar şimdilerde normal doğumdan korkuyor. Sezaryenle uyuşturularak ve acıyı hissetmeden doğum yapmak istiyorlar. İstedikleri gibi de oluyor. Ne acı hissediliyor ne de kendilerini zorlamak zorunda kalıyorlar. Fakat doğumdan sonra normal doğum ve sezaryen arasındaki farklar açığa çıkıyor. Sezaryenle yapılan doğumdan sonra hastanede kalma süresi normal doğuma göre oldukça uzundur. Sezaryenle doğan bebeklerde normal doğuma oranla beslenme, solunum gibi problemler her zaman daha fazla görülür. Anne sağlığından zararları olduğu gibi bu şekilde bebeğe de zararları dokunan bir doğumdur. Normal doğum yapan anne istediği kadar çocuk doğurabilir fakat sezaryenle doğum yapan annenin doğurabileceği çocuk sayısı sınırlıdır. Sezaryenle annenin kendini toparlaması, ayağa kalkması normal doğuma göre uzun bir zaman dilimini kapsar.

Ayrıca anne sezaryen doğumda ameliyat olduğu için kansızlık riski de artacaktır. Normal doğum yapan annenin sezaryen doğum yapan anneye göre avantajları daha fazladır. Normal doğum yapan anne, daha çabuk iyileşir ve hayatına, günlük işlerine daha erken başlar. Hastaneden daha erken taburcu edilir ki bu hem para hem de zaman açısından önemlidir.

Bakınız : Normal Doğum İzmir

Annenin doğum sonrası şikâyetleri daha azdır. Bebek açısından da önemlidir normal doğum. Bebeğin doğduktan sonra solunum sıkıntısı çekme gibi sorunları daha az olacaktır. Bebek bağışıklık sistemi daha güçlü olarak doğacaktır. Doğum sırasında anne ile bebeğin bağının normal doğumda kuvvetli olduğu kanıtlanmıştır. Normal doğum sırasında bebekte mutluluk hormonu salgılanır ki bu da bebeği dış dünyaya hazırlar. Söz gelimi, doğumun en sağlıklısı adından da anlaşılacağı üzere normal olanıdır yani ‘normal doğum ‘dur.

Detaylı Bilgi : Ağrısız Doğum

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2010 Hakkı DUMAN Kişisel Blog. Tüm hakları saklıdır.