izmir escort
Hakkı Duman – Wordpress, Seo ve Opencart Uzmanı

Google yapay zeka geliştiriyor.Sosyal medyaya sızdı!

Meta AI, stratejik masa oyunu DİPLOMACY’DE insan seviyesinde performans elde eden ilk YAPAY ZEKA olduğunu iddia ettiği CİCERO’NUN geliştirildiğini duyurdu. Esasında bu kayda değer ve üstünde durulması gereken bir başarı zira DİPLOMACY, diğer oyunlar gibi yüzeysel değil derin, kişilerarası iletişim becerileri gerektiriyor.

DEEP Blue, 1997’de satrançta Garry KASPAROV yenmeden önce bile, masa oyunları yapay zekaların başarılarının temel bir ölçüsüydü. 2015’te ALPHAGO , GO ustası Lee SEDOL’U yendiğinde başka bir engel daha aşılmıştı. Bu oyunların her ikisi de nispeten net bir analitik kurallar dizisine sahip ve olasılık temelli yaklaşımlar, bu oyunların temelinde yatıyor.

Google yapay zeka geliştiriyor.Sosyal medyaya sızdı! 1

CİCERO, DİPLOMACY ‘DE insan seviyesinde performans sergiliyor

Ancak DİPLOMACY oyununda ise oyunun esas zorlayıcı kısmı gelişmiş sosyal beceri yetenekleri talep etmesi. Oyuncular kazanmak için empati göstermeli, doğal bir dil kullanmalı ve ilişkiler kurarak ilerlemeli. Bunu akılda tutarak Meta, “İnsanların yaptığına benzer stratejik hedeflere ulaşmak için insanlarla iletişim kurarak ikna etmek ve onlarla birlikte çalışmak için dili kullanabilen daha etkili ve esnek aracılar oluşturabilir miyiz?” diye sordu. Meta’ya göre cevap evet.

Geliştirilen CİCERO yapay zekası, web DİPLOMACY .NET’E DİPLOMACY’NİN çevrimiçi bir sürümünü oynayarak eğitildi. CİCERO zaman içerisinde oyunda ustalaşarak insan oyuncuların “ortalama puanının iki katından fazlasını” elde etmeyi başardı.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2010 Hakkı DUMAN Kişisel Blog. Tüm hakları saklıdır.