izmir escort
Hakkı Duman – Wordpress, Seo ve Opencart Uzmanı

Instagram Çocuklara Özel “Kids” Paketi Getirebileceğini Duyurdu

Günümüz modern yaşam koşullarında dijital dünyanın hızla gelişmesi; TV, bilgisayar oyunları ve internetin gündelik hayatımızın ayrılmaz bir parçası olduğu gerçeği ile yaşarken; çoğu zaman çocuklar da bu durumdan etkileniyor.

Instagram Çocuklara Özel “Kids” Paketi Getirebileceğini Duyurdu 1Instagram‘ın en üst düzey yöneticisi Adam Mosseri, birçok çocuğun Facebook’un sahip olduğu Instagram’ı kullanmak istediğini bildiğini; ancak şimdilik ayrıntılı bir plan olmadığını söyledi.

Instagram 13 yaş altındaki çocuklara özel sürüm üzerinde çalışıyor
2017 yılında Facebook, 6-12 yaş arası çocuklar için sohbet platformu Messenger’ın “Kids” sürümünü duyurdu. Çocuk sağlığı savunucuları, bu platformu çocuklar için zararlı; olduğu için eleştirdi ve CEO Mark Zuckerberg‘i bu uygulamadan vazgeçmeye çağırdı.

Daha sonra 2019’da Messenger Kids’teki bir hata, çocukların yabancılarla gruplara katılmasına izin vererek binlerce çocuğu; tanımadığı kullanıcılarla sohbet grubuna dahil etti. Facebook, az sayıda kullanıcıyı etkilediğini söylediği bu hatayı kapattı.

Günümüz modern yaşam koşullarında dijital dünyanın hızla gelişmesi; TV, bilgisayar oyunları ve internetin gündelik hayatımızın ayrılmaz bir parçası olduğu gerçeği ile yaşarken; çoğu zaman çocuklar da bu durumdan etkileniyor.

Adam Mosseri, verdiği bir röportajda ” Instagram’ın mevcut politikası, 13 yaşın altındaki çocukları platformdan uzaklaştırıyor. Ancak çözümün bir parçası, gençler veya çocuklar için ebeveynlerin şeffaflığa veya kontrole sahip olduğu bir Instagram sürümü oluşturmaktır” dedi.

Facebook sözcüsü Joe Osborne, The Verge’e gönderdiği bir e-postada; “Çocuklar giderek artan bir şekilde ebeveynlerine; arkadaşlarını takip etmelerine yardımcı olacak uygulamalara katılıp katılamayacaklarını soruyor” dedi. “Şu anda ebeveynler için pek fazla seçenek yok. Bu nedenle, Messenger Kids‘te yaptığımız gibi; ebeveynler tarafından yönetilen, çocuklara uygun ek ürünler geliştirmek için çalışıyoruz. Çocukların arkadaşlarına ayak uydurmasına; yeni hobileri ve ilgi alanlarını keşfetmesine ve daha fazlasını keşfetmesine yardımcı olmak için Instagram’a ebeveyn kontrollü bir deneyim getirmeyi araştırıyoruz.” dedi.

 

Instagram, bu haftanın başlarında platformun en genç kullanıcıları için; güvenli hale getirme çalışmalarını açıklayan bir blog yazısı yayınladı. Ancak 13 yaşın altındaki çocuklar için yeni bir sürümden bahsetmedi.

Çevrimiçi ürünleri 13 yaşın altındaki çocukları hedeflemek, yalnızca gizlilikle ilgili endişeleri değil, aynı zamanda yasal sorunları da beraberinde getiriyor.

Federal Ticaret Komisyonu, Eylül 2019’da, Çocukların Çevrimiçi Gizliliğini Koruma Yasası’nı (COPPA) ihlal eden, YouTube’a 170 milyon dolar para cezası kesti. Ayrıca Komisyon TikTok’a da, Şubat 2019’da COPPA’yı ihlal ettiği için 5,7 milyon dolar para cezası verdi.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2010 Hakkı DUMAN Kişisel Blog. Tüm hakları saklıdır.