izmir escort
Hakkı Duman – Wordpress, Seo ve Opencart Uzmanı

Kompresör Seçimi Nasıl Yapılır?

Kompresör Seçimi Nasıl Yapılır? 1Katı, sıvı ve gaz arasından sıkıştırılması en zor olan tür gazdır. Pek çok farklı gaz türü farklı sektör ve iş yerlerinde kullanılır. Bu nedenle sıkıştırılması gereken bir gaz var ise o gazı sıkıştırmaya yarayan alete kompresör adı verilir. Bu makine kullanılacak alana bağlı olmakla birlikte büyüklüğü değişen ve her türü elektrik enerjisi ile çalışan bir makine çeşididir. Bahsedilen bu makine genel olarak kullanılan havayı yüksek basınç ile sıkıştırır.

Kompresörün Kullanım Alanları

Farklı alanlarda kullanılabilen kompresörlerin en sık kullanıldığı alanlar sanayi sektörleridir. En farklı kullanım şekli ise kısmi vakum elde etme ile atmosfer basıncının altına inme işlemidir. Yaklaşık 1830’lu yıllardan itibaren sürekli olarak geliştirilen bir makine olan kompresör, 1872 yılından itibaren soğurma işlemini de yapabilen bir makine haline getirildi. Bu anlamda düşünüldüğünde tek bir makine ile hem sıkıştırma hem de soğutma işlemini gerçekleştiriyor olmak sanayi kuruluşları için oldukça önemlidir. Hem bütçeyi kısan hem de kısa sürede gazın işlevini yitirmeden sıkıştırma ile atmosfer basıncına uygun işlemler yapılır.

Kompresör Makinelerin Türleri

Yukarıda da bahsedilen bu elektrik enerjisi ile çalışan makinenin kullanım alanlarına ve sıklığına bağlı olarak farklı çeşitleri geliştirilmiştir. Sizler de kompresör makine almak istiyorsanız kullanım alanınıza ve sıklığına göre geliştirilmiş olan seçenekleri inceleyebilir. İşinize en uygun gelen makineyi seçebilirsiniz.

Bahsedilen makinelerin en sık kullanılanları ileri geri kompresör makineleridir. Bu sık tercih edilen türün çalışma prensibi piston hareketinin ileri geri hareketi ile makine içerisine verilen gaz sıkıştırılmasıdır.

Bir diğer sık tercih edilen tür ise dönel kompresör çeşitleridir. Bu kompresör çeşidi, var olan gazı dairesel olarak makine haznesine alır. Buradaki basınç ayar düğmesi ile gaz olabildiğince hızlı bir şekilde sıkıştırılır. Bu anlamda düşünüldüğünde vakit kazandırması açısından sık tercih edilmesi olağandır.

En kaliteli ve uzun ömürlü olan kompresör çeşidi ise eksenel akımlı kompresörlerdir. Akım prensibi olarak diğerlerinden farklı bir çalışma şekli vardır. Gaz var olan gaz haznesine heliks bir şekilde ağır olarak ilerler. Her yeni gelen gaz saliseler içerisinde sıkıştırılarak toplama alanına aktarılır. Özellikle büyük sanayi kuruluşlarının bu türü sık tercih etme nedeni ise birbirine eklenen parçaları, küçük bir alan kaplaması ve maliyetini ucuz olmasıdır.

Jet kompresörleri ise hidrolik ve gaz buhar kompresörleri olarak iki farklı başlıkta incelenmelidir. Özellikle hidrolik kompresör çeşitleri bu makinelerin son teknoloji üretimi yapılan çeşitleridir. Bu anlamda düşünüldüğünde hazne içerisine düşen suyu veya basınç altında var olan suyu, mekanik başka bir etken kullanmadan havayı ya da gazı sıkıştırmak için kullanması olağandır. En ucuz sistemlerden bir tanesidir. İşletmeciler ucuz bir sistemi olması nedeni ile bu kompresör çeşidini de kullanabilirler.

Son olarak gaz buhar kompresörleri ise, hareket eden gazın kinetik enerjisinden faydalanarak yapılan sıkıştırma işlemi ile çalışma prensibini oluşturur. Genel anlamda diğerlerinden daha yavaş çalışan bu sistem, kompresör sistemlerini nadir kullanan kuruluşlar için idealdir. Sizler de bu anlamda daha az kullanılan bir sistem istiyorsanız gaz buhar kompresör sistemleri ideal bir seçim olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2010 Hakkı DUMAN Kişisel Blog. Tüm hakları saklıdır.