izmir escort
Hakkı Duman – Wordpress, Seo ve Opencart Uzmanı

Mavi Işık Nedir? Korunma Yolları Nelerdir?

Teknolojinin hızla ilerlemesi ile birlikte insan sağlığı da ciddi bir tehlike altına girmiş durumda. Kullandığımız akıllı telefon, dizüstü bilgisayar ve televizyon gibi elektronik cihazlar, radyasyon başta olmak üzere yaydıkları çeşitli kötü enerjiler ile ciddi tehlikelere bizleri maruz bırakmakta.
Özellikle dijital ekrana sahip cihazlar, mavi ışık adı verilen insan sağlığı için son derece zararlı bir ışık türü yayarak gözlerimizi tehdit etmekte. Peki mavi ışık nedir? Korunma yöntemleri nelerdir?

Mavi Işık Nedir? Korunma Yolları Nelerdir? 1
Mavi ışık nedir?
Mavi ışık insan gözünün görebildiği, görünür ışık spektrumunun bir parçasıdır. 380 ila 500 nanometre aralığında titreşen, en kısa dalga boyuna ve en yüksek enerjiye sahip olan bir ışık türüdür, bu ışık görünür ışığın yaklaşık üçte birini oluşturur. Mavi ışığın yüksek enerjisi nedeni ile diğer görülebilen ışıklardan daha fazla zarar verme potansiyeli bulunmaktadır.
Mavi ışık iki farklı türde karşımıza çıkmakta. Bunlardan ilki aslında oldukça faydalı olan güneşten gelmektedir. Bu türdeki mavi ışık, vücut hormonlarını dengeleyerek biyolojik ritme düzen getirmenin yanı sıra melatonin salınımını da baskılayarak gün içinde odaklanma seviyesini artırır.
Elektronik cihazlardan gelen yapay mavi ışığın zararları nelerdir?
Özellikle ülkemizi ve tüm dünyayı etkisi altına alan virüs döneminde elektronik cihazlara karşı ilgi daha da arttı. Bu nedenle yapay mavi ışığın özellikle göz üzerinde ciddi negatif bir etkisi olduğu ifade edildi. Göz, mavi ışığı engellemede iyi olmadığından, görünür mavi ışığın neredeyse tamamı korneadan geçerek retinaya ulaşır.

Mavi Işık Nedir? Korunma Yolları Nelerdir? 2
Uzun süre mavi ışığa maruz kalmak sarı nokta hastalığına neden olur. Diğer yandan göz kanseri, katarak gibi rahatsızlıklarda ortaya çıkar.
Zamanla mavi ışığa sürekli maruz kalmak retina hücrelerine zarar verebilir ve yaşa bağlı ‘’Sarı nokta hastalığı’’ olarak da bilinen makula dejenerasyonu gibi görme sorunlarına neden olur. Diğer yandan katarakt, göz kanseri gibi ciddi göz rahatsızlıklarının yanı sıra baş ağrısı, boyun ve omuz ağrısı gibi fiziksel sorunlar da ortaya çıkmaktadır.
Peki mavi ışıktan nasıl korunuruz?

Mavi Işık Nedir? Korunma Yolları Nelerdir? 3
Mavi ışığa karşı alınacak birçok önlem mevcut. Diğer yandan teknoloji şirketlerinin de bu konuda bazı önlemleri var.
Alınacak çeşitli önlemler ile zararlı olan mavi ışığa maruz kalma durumunu minimuma indirme imkanınız var. Bunun yanı sıra teknoloji şirketlerinin de aldığı bazı önlemler mevcut. İşte bu önlemlerden bazıları;
Akıllı telefon, tablet ve bilgisayar ekranları için mavi ışık filtreleri edinmek.
Mavi ışıktan koruyan gözlükler ve lensler tercih edin.
Dijital göz yorgunluğunu azaltmak için 20-20-20 kuralına uyun. Her 20 dakikada bir 20 metre uzaktaki bir nesneye 20 saniye boyunca bakarak gözlerinizi dinlendirin.
Ekrana bakarken daha sık göz kırpın

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2010 Hakkı DUMAN Kişisel Blog. Tüm hakları saklıdır.