izmir escort
Hakkı Duman – Wordpress, Seo ve Opencart Uzmanı

Periscope İsmini Türkiye’de Scope Olarak Değiştirdi

Twitter’in canlı yayın platformu olan Periscope, Türkiye’de bir firmanın “Marka adının zedelenmesi” nedeniyle açıldığı dava sonucunda Türkiye’de durduruldu.

Alınan bu kararın ardından uygulamanın internet sitesi Türkiye’de engellendi ve Google ve Apple firmalarına bu uygulamanın mağazalardan Türkiye’ye engellenmesi için resmi belge gönderildi.

Periscope İsmini Türkiye'de Scope Olarak Değiştirdi

Periscope İsmini Türkiye’de Scope Olarak Değiştirdi

Periskop İletişim ve Prodüksiyon Hizmetleri LTD.ŞTİ tarafından marka hakkına tecavüz sebebiyle açılan dava sonuçlandı ve mahkeme söz konusu şirketi haklı bularak Periscope’nin tüm reklamını ve sitelerine erişimini durdurdu.

Türkiye’den engellenen Periscope uygulaması da Türkiye’ye özel yeni bir isim ile geri döndü. Türkiye pazarında önemli bir kullanıcı kitlesine sahip olan Periscope bu gelişmelerin ardından bir şey yapmadan durmadı. Uygulamasının adını Scope olarak güncelleyen Twitter, tüm kullanıcılarına bunu duyurdu.

Kullanıcılar tarafından daha çok Periscop firması ile anlaşma sağlanılıp bu adın alınacağı söyleniyordu. Hatta bu duruma örnek olarak Apple’in iPad’i Çin’de satamamasının ardından satın aldığı marka adı ile ticaretine devam etme durumunu söylemişti. Ancak firma yasaklamanın ardından Türkiye kullanıcıları için farklı bir isim ile sunuldu.

Erişimin engellenmesi sonrasında Twitter bu durumda daha fazla sessiz kalamadı ve sırf Türkiye’de ki kullanıcılarına geri dönmek için uygulamanın aynısını farklı bir isim ile sundu. Periscope’nin Türkiye’de ki yeni ismi artık Scope olacak.

Erişime kapatılan Periscope hesabının ardından Scope hesabı ile Twitter’da Türk kullanıcılarına ulaşacak Periscope, yeni hesabını “Merhaba! Sadece Türkçe kullanıcılarımız için bir Twitter hesabı oluşturdu. Ürün güncellemeleri ve yenilikler için takipte kalın!” şeklinde bir tweet attı.

Periscope uygulaması şu anda Google Play’da isim değiştirdi ve mobil uygulamalarda da güncelleme alarak indirilen cihazlarda da isim değişikliği yaptı. Scope isimi ile güncellenen Periscope ile kullanıcılar yine birebir aynı özellikleri kullanabilecekler.

Periscope’nin Twitter üzerinde attığı tweet ile Android cihazlara getirilen bu güncellemenin çok yakında iOS cihazlara da geleceğini belirtti.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2010 Hakkı DUMAN Kişisel Blog. Tüm hakları saklıdır.