izmir escort
Hakkı Duman – Wordpress, Seo ve Opencart Uzmanı

Sosyal Ağların Yararları ve Zararları

sosyalmedya_logoGeçmişi 1800-1900 lü yıllara dayanan sosyal ağlar kavramı düzenli olarak il Norveç te kullanılmaya başladı o zamanlar gerek kültürel yapısının baskınlığından gerekse ekonomik zorluklardan Türkiye bu sisteme ayak uyduramamıştı. Ancak zamanla bütün ülkelerde olduğu gibi Türkiye de de ekonomi ilerledi ve herkesin evlerine iş yerlerine bilgisayarlarla birlikte sosyal ağlar girmeye başladı. Türkiye şu an tüm kullanan ülkeler arasında en çok kullanıcıya sahip dördüncü ülkedir. Sosyal ağ tanım olarak bireylerin kendilerini ifade etmelerini, yakınlarıyla bağlarını yer ve zaman sınırlaması olmadan güçlendirmeyi, yeni kişilerle tanışıp fikir alışverişinde bulunmayı sağlayan temel unsurdur. Sosyal ağ günümüz insanının yitirmeye başladığı büyükleri, hastaları ziyaret ya da bir kahve sohbetlerini geri getirmeye çalışmaktadır. Bu alanda sadece yakın ziyaretleri değil bireylerin takıldıkları konularda bu konuyla uzmanlaşmış insanlardan yardım almalarını sağlar.

Bu günlerde yapılan anketlerle bu çalışmalar desteklenmeye çalışılmaktadır. Sosyal ağ sitelerini bireyler sadece paylaşım sitesi olarak kullanmamakta farklı çevrelerden yakın arkadaşlar bulmak için, çevrelerindeki kişilerden edinemedikleri dini bilgileri farklı kişilerden edinmek için de kullanmaktadırlar. Ayrıca bu itelerde kişi tekdüzelikten, dayatmalıktan kurtulup kendifikirlerini ortaya koyarak tartışma ortamı oluşturuyorlar. Oluşan tartışma ortamı hem yeni fikirlerin oluşmasını hem de kişilerin bakış açılarının değişmesini sağlıyor.

Bu açılardan bakıldığında sitelerin hem ülke açısından hem de birey açısından çok yararlı olduğu gözükse de sosyal ağlar bazı yönlerden zararlı olabildikleri unutulmamalı ve bilinçli olunmalıdır. Örneğin küçük yaşlardaki çocuklar bu sosyal ağ denildiğinde ilk akla gelen facebook, twiter gibisitelerde oyunlara dalmakta, kötü kişilerle arkadaşlıklar edinmeye başlamakta ve bunca boşa geçirilen zaman nedeniyle kendilerine düşen sorumlulukları yerine getirmemektedir.Sadece küçükler açısından değil yetişkin ebeveynler için de böyle sitelerde gereksiz yere geçirilen zamanlar hem bireyin kendi açısından hem de ülkenin geleceği açısından çok zararlar getirmektedir. Burada yapılması gereken tek şey her şeyin iyi yanının olduğu gibi kötü yanının da olduğunu unutmadan her şeyi yerinde ve zamanın da hem ülkenin hem de kendimizin yararına kullanmaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2010 Hakkı DUMAN Kişisel Blog. Tüm hakları saklıdır.