izmir escort
Hakkı Duman – Wordpress, Seo ve Opencart Uzmanı

Sosyal medyada şikayet yönetimi

Sosyal medya yönetiminin en can sıkan tarafı ise şikayet edilmektir, evet eğer haklı sebepten ise şikayet edilmek en doğru müşterilerin en doğal hakkıdır. Ancak bazen sizin rakipleriniz tarafından ve ya sizi sevmeyen geçmişte husumeti bulunan şahıslar tarafından internet ortamında markanızı sizi bitirmeye çalışanlarda olacaktır. O yüzden sizde sosyal medyada şikayet yönetimi yaparken nasıl bir yol izlerseniz hem siz hem de şirketiniz mağdur olmadan kurtulabilir.

Markanızın merdiven altı kuruluşu olmadığını göstermek için zaman zaman sosyal medya hesaplarınızda şirketinizin içinden kareler paylaşabilirsiniz. Bu paylaşım işi sizin canınızı sıkmasın bunu en basit yolla sosyal medya yönetimi kullanarak yapabilirsiniz, sizler için tasarladığımız bu sistemde tüm sosyal medya hesaplarınızı sisteme bağlayıp basit bir arayüz ekranından bir anda tüm sosyal medya hesaplarınıza paylaşımlar yapabileceksiniz. Zaten fixerkit.com olarak sadık müşterilerimizin sosyal medya da ki işlerini kolaylaştırmayı kendimize bir amaç edindik.

Markanız müşterisini önemsediğini gösteren hareketlerde bulunan. Örnek vermek gerekirse müşterilerinizin yorumlarını almaya ve onların o yorumlarını yayınlamaya başlayın. Aynı zamanda müşterilerinizin mutlu olması için onalara cebinizi sarsmayacak küçük hediyeler gönderin. Onlarla etkileşimde bulunup çekilişler yapabilirsiniz.

Müşteriye zamanında cevap vermek ise müşteriyi yakalamak demektir benim tabirimle. Çünkü soru oran bir müşteri isterki karşımda gerçekten biri olsun ve onunla konuşup neticeye varayım. Bu müşterilere anlık cevaplar verin aksi halde müşteri kaybınızın en büyük kısmı bu alan olacaktır.

Müşterinizi tek seferlik bir müşteri olarak görmeyin, çünkü atalarımızdan miras bir söz var “müşteri müşteriyi getirir” o yüzden ne fahiş fiyatlar ile kazıklamaya çalışın ne de bir sorunu olduğunda sorunu müşterinin üzerine yığmaya çalışın. Sizin amacınız sorunu çözmek ve hızlı bir şekilde çözüme kavuşmak olacak, aksi halde şikayet sitelerinde adınızın yer almaması imkansız.
Sosyal medya yönetimi şikayet işi emin olun çok zor bir iş ancak tedbirinizi alırsanız bu şikayetleri azaltacak ve sizi selamette tutacaktır. Hem şöyle düşünün şikayet varsa müşteri ile olan iletişimimiz doğar buda eğer doğru yönetilirse müşteri kazancına yol açar. Biraz pencereleri değiştirip farklı bakmaya çalışalım. İlk olarak biz müşteri memnuniyetini baz alalım bırakın iki kuruş zarar olsun ama şikayet çözüme kavuşsun.

Tüm şikayetleri önemseyin, şikayetin küçüğü büyüğü yoktur, çözülen şikayetler müşteriler için aynı bağlamda önemlidir.

Sosyal medyada iş yapan bir çok şirket şikayet yönetimini doğru yönetmediği için her zaman itibar kaybına uğramaya muktedirdir. Siz bu hatadan kaçının.

Eğer markanız büyük bir marka ise ve itibar kaybetmek sizi geriletecek ise şikayet birimi ve müşteri hizmetleri kurmanız sizin için büyük bir kolaylık sağlayacaktır. Aksi halde müşterileri kaybetmiş olur ve sosyal medyadaki itibarınıza leke sürmüş olursunuz.

Önceden aksiyon almanız gerekir,

Ne tür şikayetler gelebilir ?
Gelen şikayetlere karşı tarafı incitmeden nasıl cevaplar verilebilir ?
Şikayete yaklaşım adabımız ilişkimiz nasıl olmalıdır?
Alternatif yöntemler nelerdir gibi..
Tedbir almak sizi şikayet yönetiminde başarılı yapacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2010 Hakkı DUMAN Kişisel Blog. Tüm hakları saklıdır.