izmir escort
Hakkı Duman – Wordpress, Seo ve Opencart Uzmanı

Tüm Telefonları Rahatlıkla Dinleyebilen Yazılım: Pagasus!

İsrail kökenli siber casusluk firması NOS Group’un geliştirmiş olduğu Pegasus isimli casus yazılımlarının, Dünya üzerinde ki herhangi bir cihazın çok rahat bir şekilde dinlemesine imkân tanıdığı ortaya çıktı. Siber Güvenlik Uzmanları, İsrail’e hizmet veren NSO Group’un ürünü olan Pegasus adılı yazılımı ile birlikte Birleşik Arap Emirlikleri’nde yaşayan birisinin telefona erişim sağladığı, Aynı yazılım ile Meksika’da hükumete bir takım eleştiride bulunan gazetecinin telefonunu dinlemek için kullandığı ortaya çıktı.

NSO Group’dan gelen açıklamalar ağırlıklı olarak bu yazılımın tamamen teröristlerin dinlemesi amacıyla geliştirildiğini, Firmalarının misyonunun da ise Dünyayı Daha Güvenli Bir Yer Haline Getirmek olduğunu açıklasa bile bu tarz bir yazılım tamamen özel hayatımızın tehlikede olduğunu ifade ediyor.  Firma ürünün satışı için oluşturmuş olduğu etik kurul ile birlikte bir takım toplantılarda bulunarak bu hizmetin hangi müşterilerine satılacağı açısında karar sürecine varıyor. Bu kararlar Dünya Bankası’nın insan haklarının sıralamasını göz önünde sağlanıyor.

Geliştirilen yazılım sadece devletlere satılıyor. Toplamda on farklı kişinin telefonunu çok rahat bir şekilde dinlemeye imkan tanıyan yazılımı satın almak isteyen devlet kurumlar, Hangi amaçla kullanacaklarına dair oldukça kanıtlayıcı bir açıklama yapmaları gerekiyor. Firma, Ürünün satışı sürecine ilişkin oldukça titiz davranıyor.  Yazılımın satın alma maliyeti ise oldukça yüksek rakamlarda. Devletler, Yazılımı satın alabilmek için 500.000 Dolar değerinde rakamı kurulum için 650.000 Dolar’ı ise kullanım adına ödemek zorunda.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2010 Hakkı DUMAN Kişisel Blog. Tüm hakları saklıdır.