izmir escort
Hakkı Duman – Wordpress, Seo ve Opencart Uzmanı

Ubuntu Nedir? Ne Değildir?

Ubuntu Nedir? Ne Değildir? 1Günümüzde bir çok bilgisayar kullanıcısı her ne kadar windowsdan başka işletim sistemi olduğundan haberdar olmasa da günümüzde windowsdan başka bir çok işletim sistemi mevcut. Bunların bazıları unix tabanlı bazıları ise linüx tabanlıdır. Ubuntu linüx tabanlı işletim sistemlerinden bir tanesidir. Tamamen açık kaynak kodlu ve güvenlik düzeyi yüksek bir işletim sistemidir. Debian geleneğini temel alan bir işletim sistemidir. Üstelik window sürümlerinin aksine ücretsiz dağıtılmaktadır.

Ubuntu işletim sistemi aldığı %30’luk oy oranıyla 2007 yılının  masaüstü kullanımında en gözde Linux dağıtımı seçilmiştir. Türkiyede kullanımı yok denilecek kadar az olsada yurt dışında masaüstü yayıncılıkda kulanım alanları mevcuttur. Ubuntu işletim sistemi ,12.000.000den fazla kullanıcısıyla dünyanın en gözde Linux dağıtımıdır.

Görünüşü windowsdan biraz farklı olsada genel olarak kullanımı biraz windowsu andırmaktadır.Ubuntu Güney Afrika’lı girişimci Mark Shuttleworth’e ait Canonical Ltd.’nin sponsorluğunda geliştirilmektedir.

Canonical altı ayda bir Ubuntu’nun yeni sürümünü çıkarmakta, her sürüm için de on sekiz ay boyunca güvenlik yamaları, geliştirmeleri ve yazılım güncelleştirmeleri desteği sunmaktadır.

Ubuntunun son sürümü resmi web sayfasından indirebilrisiniz. Kurulumu da windowsa göre daha kolay ve daha kısadır. Saatlerce beklemenize gerek kalmaz. 10-15 dakika içerisinde kurulumu gerçekleştirebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2010 Hakkı DUMAN Kişisel Blog. Tüm hakları saklıdır.