izmir escort
Hakkı Duman – Wordpress, Seo ve Opencart Uzmanı

WhatsApp’ta Uçtan Uca Şifreleme Nedir?

WhatsApp-security-privacy-TextSecure-Open-Whisper-Systems[1]WhatsApp uygulamasında yakın bir zaman diliminde gelen yeni sohbet şifreleme özelliğini bu yazımızda ele alıyor. Yaklaşık olarak 5 Nisan’dan itibaren tüm dünya genelinde bulunan WhatsApp kullanıcıların faydalanmaya başladığı ‘uçtan uca şifreleme’, Telefon üzerinden mesajlaşmış olduğumuz kişilerle kendi aramızda dosya ve mesaj alışverişi sırasında ortaya çıkabilecek güvenlik sorunlarını minimuma indirmek adına diyaloğu şifreliyor.

Daha da derinlere inecek olursak, WhatsApp üzerinden sizler neleri gönderebiliyorsanız onları tek bir tuş ile şifreleyebiliyorsunuz. Bunların içerisinde video, .PDF, Fotoğraf üzerine sesli konuşmaları bile şifreleme imkânına sahip olabiliyor. Bu özellik ise verilerinizi üçüncü kişiler tarafından görülmemesini ve bu verileri üçüncü bir kanal üzerinden başkası tarafından izlenmesini engelleyebiliyorsunuz.

Nasıl Şifreleniyor?

Çoğu kişinin merak ettiği konulardan bir tanesi, Şifreleme işleminin nasıl gerçekleştirileceği konusu. WhatsApp, Şifreleme için Open Whisper System’in geliştirmiş olduğu The Signal Protocol’ü bünyesinde kullanıyor. Şu an için bu özelliği kapatmanın bir yolu yok, Yani o sarı kutucuk içerisinde bizlere sunulan bildirim sürekli devam edecek. Ayrıca WhatsApp üzerinde karşımıza çıkan şifreleme özelliği yeni bir uygulama değil. Daha önce WhatsApp’da atmış olduğumuz ve aldığımız mesajları şifreleniyordu. Gerçekleştirilen son güncelleme ile birlikte artık fotoğraflar, dosyalar, videolar aynı zamanda sesli mesajlar bile şifrelenmeye başlamış durumda.

whatsapp_encryption_1_new[1]

WhatsApp tarafından gerçekleştirilen açıklamalarda, Şifrelenen mesajlara kendilerinin bile ulaşamayacakları yönünde. Geride bıraktığımız günler içerisinde FBI’ın iPhone ile ilgili yaşamış olduğu olayları çoğu kişi biliyor. WhatsApp içerisinde bu tarz bir sistemin kullanılması polis taraflı davalarda sorun çıkartabilir.

Konumuzu uçtan uca şifrelemenin nasıl kullanacağı ile ilgili olarak bir takım açıklamalarda bulunarak bitirelim. Gelişimi yapılan bu özelliği aktif etmeniz için WhatsApp’ın son sürümüne sahip olmanız yeterli. Eğer arkadaşlarınızda uygulamaların son sürümünü kullanıyorsa, Şifreleme hizmeti otomatik bir şekilde gerçekleştiriyor. Bu işlemleri manuel olarak yapmak istiyorsanız arkadaşınızın profiline girmeniz beraberinde şifreleme işlemini başlat diyerek karşınıza çıkan QR KOD modülünü arkadaşınızın telefonu üzerinde taratarak şifrelemeyi gerçekleştirebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2010 Hakkı DUMAN Kişisel Blog. Tüm hakları saklıdır.