izmir escort
Hakkı Duman – Wordpress, Seo ve Opencart Uzmanı

Yeni Şifreleme Özelliği, WhatsApp Sohbet Geçmişinizi Koruyacak!

Anlık haberleşme ve mesajlaşma uygulamaları arasında en popüler olanlardan biri olan WhatsApp şimdi sohbet yedeklemeleri için uçtan uca şifreleme hizmetini kullanıma sunmaya hazırlandığını duyurdu.
Geçen ay duyurulan şifreleme özelliği, Apple iCloud ve Google Drive‘da depolanan sohbet yedeklerine ek bir koruma katmanı ekliyordu.
Bir WhatsApp blog gönderisine göre, kullanıcılar artık uçtan uca şifreli yedeklemeleri bir parola veya 64 basamaklı şifreleme anahtarı ile güvence altına alabilme imkanına sahip olacaklar; bu teorik olarak hiçbir üçüncü tarafın erişemeyeceği anlamına geliyor.
WhatsApp, yeni özelliğin kademeli olarak kullanıma sunulacağını, muhtemelen herhangi bir hata ve performans sorununun erkenden tespit edilip çözüleceğini söylüyor.

Yeni Şifreleme Özelliği, WhatsApp Sohbet Geçmişinizi Koruyacak! 1
WhatsApp, kullanıcılara mesajlar için uçtan uca şifreleme sağlayan ilk platformlar arasında olmasına rağmen, teknik zorluklar ve şirketler arası politikaların bir araya gelmesi, şimdiye kadar sohbet yedeklemeleri için aynı düzeyde korumanın sağlanmadığı anlamına geliyordu.
Şirket yaptığı açıklamada “WhatsApp basit bir fikir üzerine inşa edildi: Arkadaşlarınız ve ailenizle paylaştığınız şeyler aranızda kalır” ifadelerini kullanmıştı.
Gönderdiğiniz ve aldığınız uçtan uca şifreli mesajlar cihazınızda saklanırken, birçok kişi de telefonlarını kaybetmeleri durumunda sohbetlerini yedeklemenin bir yolunu istiyor. Bugünden itibaren, Google Drive veya iCloud’da depolanan yedekleri uçtan uca şifrelemeyle korumak için isteğe bağlı ekstra bir güvenlik katmanı sunuyoruz.
WhatsApp tarafından yayınlanan bir teknik incelemeye bakarsak, yedeklemeler buluta teslim edilmeden önce istemci, mesajları ve diğer içeriği kullanıcının cihazında oluşturulan rastgele bir anahtarla şifreliyor. Kullanıcı kendisi yönetmeyi seçmediği sürece, bu anahtar, kurcalamaya ve yetkisiz erişim girişimlerine karşı koruma sağlayan donanım güvenlik modülü (HSM) tabanlı bir kasada saklanıyor.
Şifreleme özelliğinin varsayılan olarak açılmayacağını, bu nedenle uygulamada şu yoldan manuel olarak etkinleştirilmesi gerektiğini belirtmekte fayda var: Ayarlar > Sohbet > Sohbet Yedekleme > Uçtan Uca Şifreli Yedekleme.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2010 Hakkı DUMAN Kişisel Blog. Tüm hakları saklıdır.