izmir escort
Hakkı Duman – Wordpress, Seo ve Opencart Uzmanı

Yerli Malı Uzay Üssünden Uydu Fırlatılacak!

Türkiye, Bilim ve Sanayi alanında gerçekleştirmiş olduğu gelişmelerin hepsini uzay alanın da taşımaya başlıyor. Projelerin arasında yerli malı uyduyu Türkiye’de kurulacak bir uzay üssünden fırlatma planı var. Ülkemizde son yıllarda Biim ve Sanayi alanında gelişmeler oldukça hızlı bir şekilde ilerliyor. Gerçekleştirilen bir basın açıklamasında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı görevini üstlenen Faruk ÖZLÜ, “Ülke olarak kendi uydularımızın tasarım ve üretimine dönük çalışmaları yürütürken, aynı zamanda bunları fırlatacağımız merkezin de kurulmasına yönelik faaliyetlerimiz var.” Sözlerini söyleyerek kendi üretimini yapacağımız uyduların kendi fırlatma merkezimizden uzaya gönderileceği bilgisini açıkladı.

Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu tarafından düzenlenen son toplantıda, Ulusal Uzay Araştırma Programı Yol Haritası’nın, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu koordinasyonunda güncellemesinin gerçekleştiğine karar veren Faruk ÖZLÜ, “Ulusal Uzay Araştırma Programı Yol Haritası 2016-2023’ün takibi ve sektör paydaşları arasında eşgüdümü sağlaması için Türkiye Uzay Ajansının kurulmasına yönelik çalışmaların başlatılması ve karara ilişkin gelişmelerle güncellenen programın, Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu’nun 30. Toplantısı’na sunulması kararlaştırılmıştı.” Şeklinde bilgi açıklamalarında bulunarak Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu 30. Toplantısının, Başbakan Binali YILDIRIM eşliğinde, 21 Eylül tarihinde Ankara sınırları içerisinde yapılacağı açıklanıyor.

Türkiye Uzay Ajansı’nın kurulmasıyla birlikte çalışmaları, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından organize edildiğini açıklayan Faruk ÖZLÜ, Bu durum için yeni bir yasa tasarısının hazırlandığını ve söz konusu olan işlemlerin son aşamada olduğunu açıklamış durumda. Basın açıklamaların devamında Faruk ÖZLÜ, “Gelişmiş ülkelerde olduğu gibi, bu uzay ajansı Türkiye’nin uzaydan daha fazla istifade etmesi için yararlı olacak… Ülke olarak kendi uydularımızın tasarım ve üretimine dönük çalışmaları yürütürken, aynı zamanda bunları fırlatacağımız merkezin de Türkiye’de kurulmasına yönelik faaliyetlerimiz var. Yani bir uydu fırlatma merkezi sistemi… Dolayısıyla bu ajansın kurulması halinde bütün faaliyetler tek elden bir çatıda toplanacak. Böylece çalışmalar daha etkin bir şekilde yürüyecek.” Diyerek açıklamalarını bitirdi.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2010 Hakkı DUMAN Kişisel Blog. Tüm hakları saklıdır.