izmir escort
Hakkı Duman – Wordpress, Seo ve Opencart Uzmanı

4/A Sigortalılar İçin Emeklilik Şartları

4/A Sigortalılar İçin Emeklilik Şartları 1Çalışma hayatında bulunan herkes emekli olmanın hayalini kurmaktadır. Emeklilik çalışan herkesin en doğal hakkıdır. Çalışma hayatının ilk zamanlarında emeklilik çok fazla önemsenmese de yıllar geçtikçe emekliliğin değeri çok fazla anlaşılmaktadır. Normal şartlarda aslında bir çalışan işe başladığında ne zaman emekli olacağına dair net bir bilgi edinebilir. Birçok ülkede bu durum böyledir. Ancak ülkemizde yaşanan birçok kanun değişikliği sonucunda çalışanların emeklilik yaşı ile alakalı kafalarında çok fazla soru işareti bulunmaktadır.

Sayfa İçeriği

Çözüme Kavuştu

Ülkemizde hemen hemen her seçim döneminde emeklilik yasası ile oynamak alışkanlık haline geldi. Bu durumda birçok çalışan mağdur olmaktadır. Emeklilik konusunda tutulamayacak sözler vermek hem ülke ekonomisine hem de çalışanlara zarar vermektedir. Çalışanların motivasyonu sırf bu yüzden düşebilmektedir. Son 15-20 yıldır ülkemizde emeklilik konusunda bir istikrar oluştu. Bu durumda emeklilik yaşı ile alakalı bir takım memnuniyetsizlikler oluşsa da çalışanların genel durumu memnun oldukları yöndedir. Erken yaşta emeklilik, primini doldurup yaşı bekleyenler için hala bir belirsizlik söz konusudur. Aslında konu gayet nettir. Emeklilik ile ilgili bilgileri sizlere vermeye çalışalım.

 

2.5 Milyona Yakın Kişinin Emekliliği Söz Konusu

Türkiye’de Kasım 2018 verilerine 12 milyonu aşkın emekli bulunuyor. Emeklilerimizin 7 milyon 711 bini eski SSK’lı, yeni 4/a kapsamında olan kişiler. 2 milyon 648 bini eski Bağ Kur’lu yeni 4/b kapsamında olan kişiler. 2 milyon 224 bini eski Emekli Sandığı mensupları, yeni 4/c kapsamında olan kişiler. Emeklilerin yaşadıkları il nüfusuna oranı açısından en yüksek orana sahip il Zonguldak’tır. Zonguldak’taki birçok kişi emeklidir. Zonguldak’ı, Bartın, Sinop, Karabük ve Eskişehir takip etmektedir. Emeklilerin il nüfusuna oranının en düşük olduğu il ise Şırnak’tır. Şırnak’ta nüfusun sadece yüzde 2’si emeklilerden oluşmaktadır. En çok emekli ise 2.5 milyona yakın emeklinin yaşadığı İstanbul’da bulunuyor. İstanbul’u, İzmir, Ankara, Bursa ve Kocaeli illeri takip ediyor.

 İşe başlama tarihine göre 4/a’lının (ssk) emeklilik şartları

 4/a kapsamında olan kişilerin emeklilik şartı için 3 kriter bulunuyor. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz. İşçi, memur ve kendi hesabına çalışan tüm kişiler için emeklilik hakkına kavuşabilmek temelde 3 şartla mümkündür. Birincisi sigortalılık süresinin tamamlanmasıdır. Bu süre SGK tarafından belirlenmektedir. Emeklilik için ikinci koşul prim ödeme gün sayısının kanun kapsamında doldurulmasıdır. İşe giriş tarihine göre kişilerin prim ödeme gün sayıları farklılık gösterebilmektedir. Üçüncü şart ise yine işe giriş tarihine göre değişebilen belirli bir yaşın tamamlanmasıdır. İşte bu üç koşul bir arada sağlandığında emekli olmaya hak kazanılmaktadır. Emeklilik yaş durumları son yıllarda herhangi bir değişikliğe uğramadan aynı şekilde devam etmektedir. Bu şekilde emeklilik yaşınızı öğrenebilmeniz için birçok site bulunmaktadır. Artık e devlet üzerinden de emekli olabileceğiniz yaşı öğrenebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2010 Hakkı DUMAN Kişisel Blog. Tüm hakları saklıdır.