izmir escort
Hakkı Duman – Wordpress, Seo ve Opencart Uzmanı

Apple neden milyondolar’lık ceza aldı?

Teknoloji devi APPLE’IN piyasaya sürdüğü İPHONE ve İPAD cihazlarda da kullanılabilen uygulama mağazası APP STORE, yeni bir cezayla dikkatleri üstüne çekti. Öyle ki şirkete, uygulama mağazasında kullanıcı verilerini izinsizce topladığı gerekçesiyle ceza kesildi.

Apple, 8 milyon EURO’LUK cezaya çarptırıldı!

Bilindiği üzere Apple ve Google gibi dijital servis sunan firmalar, kullanıcılardan hedeflenen reklamlar sunmak için veri topluyor. Öyle ki bu şirketler, aynı zamanda kullanıcılara buna son verme imkanı da sunuyor.

Fransa Ulusal Bilişim ve Özgürlük Komisyonu (CNIL), APPLE’IN ülkedeki veri koruma yasalarını ihlal ettiği gerekçesiyle şirkete 8 milyon EURO’DAKİ (150 milyon TL) cezaya çarptırıldı. Öyle ki komisyon, bunun için APLEA’NIN İPHONE’DAKİ İOS 14.6 sürümü kullanıcılardan reklam gösterme amacıyla onay almadan veri topladığını gerekçe gösterdi.

Apple neden milyondolar'lık ceza aldı? 1

CNIL tarafından konuya ilişkin yapılan açıklama şu şekilde;

CNIL, İPHONE işletim sistemi olan İOS’UN 14.6 sürümünde, bir kullanıcı APP STORE’A girdiğinde, tanımlayıcıların uygulama mağazasında reklamları özelleştirme ve birçok amaç için otomatik olarak (veri) okuma yaptığını tespit etmiştir.

Apple temsilcisi, bu cezaya itiraz edeceklerini ve hayal kırıklığı yaşadıklarını ifade etti. Ayrıca konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi;

“CNIL’İN daha önce APP STORE’DA arama ağı reklamlarını sunma şeklimizin kullanıcı gizliliğine öncelik verdiğini kabul etmesi nedeniyle bu karar bizi hayal kırıklığına uğrattı. İtiraz edeceğiz. Apple Arama Reklamları, kullanıcılara kişiselleştirilmiş reklamlar isteyip istemedikleri konusunda net bir seçim sunarak, bildiğimiz diğer tüm dijital reklamcılık platformlarından daha ileri gider.

Buna ek olarak, Apple Arama Ağı Reklamları hiçbir zaman 3. taraf uygulamalardaki ve web sitelerindeki kullanıcıları izlemez ve reklamları kişiselleştirmek için yalnızca birinci taraf verilerini kullanır. Gizliliğin temel bir insan hakkı olduğuna ve bir kullanıcının her zaman verilerini kiminle paylaşıp paylaşmayacağına karar vermesi gerektiğine inanıyoruz.”

Peki sizler APPLE’A kesilen ceza hakkında neler düşünüyorsunuz? Şirketin kullanıcı gizliliği hakkında adımlarını nasıl buluyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2010 Hakkı DUMAN Kişisel Blog. Tüm hakları saklıdır.