izmir escort
Hakkı Duman – Wordpress, Seo ve Opencart Uzmanı

Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

2000’li yıllara girişle beraber birçok teknolojik gelişme yaşadık. Ama daha önemlisi de bu gelişmeleri hayatımızda kullanmaya başlamamız. Şüphesiz ki bilişim çağının da en vazgeçilmez bileşenleri kişisel bilgisayarlar, orijinal adı ile Personel Computer (PC) oldu. Ancak gelişim devam ettikçe teknoloji konusunda piyasa hileleri de arttı. İşte tam da burada makalemiz devreye giriyor.

İyi bilgisayar yok, kullanışlı bilgisayar var!

Öncelikle kullanıcı bilgisayarı ne amaçla kullanacağına karar vermeli. Bu bilgisayar alırken dikkat edilecek en önemli nokta. Günümüzde her bütçe için üretilmiş onlarca çeşit var. Bilgisayarları kısaca 3 ana başlık altında toplayabiliriz. Desktop (Masaüstü bilgisayarlar), Notebook (dizüstü bilgisayarlar) ve netbook. Eğer yüksek performans hastasıysanız veya oyun, grafik, montaj gibi bilgisayar için yorucu uygulamaları sık kullanıyorsanız masaüstü bilgisayarlar sizin için diğerlerinden daha kullanışlı. Fakat “Ben bilgisayarımdan ayrılamam, istediğim yere götürebilmeliyim” diyorsanız bir el bilgisayarı işinizi görecektir. Son yıllarda dizüstü bilgisayarlara o kadar talep var ki piyasaya donanımlı bir rekabet hâkim. Bu rekabet de bize çok daha üstün özellikli dizüstü bilgisayarlar alma fırsatı tanıyor.

Netbooklara gelince, tam da bilgisayarların iyice yaygınlaştığı bir dönemde birçok kullanıcı dizüstü bilgisayarların çok ağır olduğunu söylemeye başladı. Bu noktada üreticiler iki yeni ürün çeşidi sundular: Daha ince notebooklar, yani ultrabooklar ve çok daha ufak boyutlu, daha sınırlı konuda kullanıcıya fayda sağlayan Netbooklar. Asıl amacı kullanıcısının internet ihtiyacına her yerde karşılık vermek.

Hangi platformu seçeceğimize karar verdikten sonra sırada hangi programları daha sık kullanacağımız ve bütçemiz geliyor. Kaba tabirle piyasa bir bilişim çöplüğü haline geldi. Dikkatli olmazsak ihtiyacımız olan ürünü daha pahalıya alabiliriz ya da ihtiyacımız olmayan bir ürüne fahiş fiyatlar ödeyebiliriz. Bunun önüne geçmek için yapabileceğimiz en akıllıca şey hangi iş üzerinde yoğunlaşacaksak bilgisayarın özelliklerini o konuda seçmek olmalıdır. Eğer ki çizim, teknik işlerle yoğunlaşacaksak bilgisayarın işlemcisi, ekran kartı daha da iyi seçmemiz gerekir. Eğer ki işimiz bu tip şeyler değil de daha minimum kullanım amacı taşıyacaksa o zaman seçeceğimiz bilgisayarın özelliklerinin o kadar teknik donanım taşıması gerekmeyecektir.

Daha fazlası  : http://alirkendikkat.com/bilgisayar-alirken-nelere-dikkat-etmeliyiz/

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2010 Hakkı DUMAN Kişisel Blog. Tüm hakları saklıdır.