izmir escort
Hakkı Duman – Wordpress, Seo ve Opencart Uzmanı

Intel Alder Lake, Yeni Oyun Performansı Sızıntılarında AMD’yi Yok Ediyor!

 Intel Alder Lake‘in piyasaya sürülmesine yaklaşık 1 ay daha var, giderek daha fazla testin sızmaya başladığı şu günlerde yeni bir sızıntı haberi ortaya çıktı. Bu kez, üst düzey Intel Core i9-12900K işlemci, çeşitli sentetik ve oyun içi testlerden geçirilerek, işlemcinin oyun sırasında nasıl performans göstereceğine dair sızıntılar ortaya çıktı.

Intel Alder Lake, Yeni Oyun Performansı Sızıntılarında AMD'yi Yok Ediyor! 1
Testi başarıyla geçen ve büyük olasılıkla oyun için en iyi işlemciler arasında yer alacağını söyleyebiliriz. En son kriterlerden biri, Çin sosyal medya platformu Bilibili‘nin bir üyesi olan Enthusiast Citizen‘den geliyor. Sızıntıyı yapan kişi, AMD Radeon RX 6600 ile birlikte Intel Core i9-12900K‘yı test etti. Yakın zamanda piyasaya sürülen Radeon GPU‘nun yanı sıra, test platformunda DDR5-3886 bellek, temel bir CPU soğutucusu gibi görünen ve bir ASRock Z690 anakart bulunuyordu.

Sızıntıyı yapan kişi, kıyaslama programlarını kullanarak sentetik testler yaptı ve ardından CPU‘yu birkaç farklı oyunda test etti. Sentetik performans, 3DMark Time Spy ve Fire Strike kullanılarak ölçüldü. İşlemci 3DMark Time Spy‘da 17.915 puan ve Fire Strike Ultra‘da 41.477 puan aldığından, bu testler Intel‘in en yeni CPU‘su için çok iyi gittiğini söyleyebiliriz.Intel Alder Lake, Yeni Oyun Performansı Sızıntılarında AMD'yi Yok Ediyor! 2
Hem AMD hem de Intel gibi mevcut neslin işlemcileriyle karşılaştırmak, yeni Core i9-12900K‘yı harika bir şekilde ortaya çıkarıyor. 3DMark Time Spy‘daki en yakın rakibi olan, 14.026 puan alan Core i9-10900K, Ryzen 9 5950X ise 13.780 puanla geride kaldı.
Görünüşe göre yeni Alder Lake, AMD‘ye göre çok daha küçük olmasına rağmen, oyunlarda daha yüksek bir performans ile karşımıza çıkacağa benziyor. Forza Horizon 4, Windows 11 1080p ikinci (fps) başına 193 kare ile karşımıza çıkıyor. Sızıntı yapan kişi aynı oyunu bir Ryzen 9 5950X teçhizatında test etti ve 189 fps ile sonuçlandı. Bu test, Windows 11‘in şu anda AMD işlemcilerin oyun performansını gerçekten yavaşlattığını gözler önüne serdi.
CPU 16 çekirdek ve 24 iş parçacığı ile gelecek. Çekirdeklerinin sekizi 16 iş parçacıklı Performans çekirdekleri ve geri kalan sekizi sekiz iş parçacıklı Verimlilik çekirdekleri olacak. Ayrıca 30MB L3 önbelleğe sahip olacak.
Intel Alder Lake, kesin tarih hala sadece bir söylenti olsa da, Kasım ayının başlarında piyasaya sürülecek. Bunun yanında, DDR5 RAM‘in yanı sıra yeni LGA1700 soketli birçok yeni 600 serisi anakartın da piyasaya sürüleceğini görebiliriz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2010 Hakkı DUMAN Kişisel Blog. Tüm hakları saklıdır.