izmir escort
Hakkı Duman – Wordpress, Seo ve Opencart Uzmanı

iPhone’da profesyonel fotoğraf çekimi?

Akıllı telefonlar, hayatımızın vazgeçilmez bir parça haline geldi. Akıllı telefon dediğimiz zaman akla gelen ilk model olan IPHONE, sahip olduğu kamera özellikleriyle kullanıcıların beğenisini kazanmayı başarıyor. Buna rağmen daha iyi fotoğraf ve video çekmek için birkaç IPHONE kamera ayarı yapmak gerekiyor.

Sayfa İçeriği

IPHONE’DA daha iyi fotoğraf ve video için yapmanız gerekenler

Sahip olduğu kamerayla kullanıcıları etkilemeyi başaran IPHONE modelleri ile çok iyi fotoğraflar ve videolar çekmek mümkün. Ancak kamera ayarlarınız doğru olmadığı takdirde daha iyi fotoğrafa veya videoya ulaşamazsınız.

Daha iyi sonuç için ise kamera ayarlarında yapabileceğiniz birkaç ayar var. IPHONE kamerası ile daha iyi sonuçlar için yapacağınız birkaç ayar yapmanız yeterli olacak. Bu yazımızda da daha iyi fotoğraf ve video kalitenizi artırmanızı sağlayacak ayarlar üzerinde duracağız.

iPhone’da profesyonel fotoğraf çekimi? 1

Izgara

Izgara, akıllı telefonlarda varsayılan olarak kapalı bir şekilde geliyor. Bu ayarı aktif hale getirdiğiniz zaman kamera ARAYÜZÜNDE dikey ve yatay olarak iki çizgi yer alıyor. Bu çizgiler, kamera açısını daha dengeli ve orantılı hale getirmenize yardımcı olur. Ayrıca çizgiler sayesinde doğru açıyı yakalamanız da mümkün hale gelecek.

PRORAW ve PRORES

Apple, IPHONE 12 PRO’DAN itibaren kullanıcıların kamera uygulamasında PRORAW formatında görüntü yakalamasına izin veriyor. RAW dosyaları, fotoğrafın her yönünü düzenlemeyi daha kolay bir hale getirir. Bu sayede kötü görünen bir fotoğrafı, etkileyici olmasa da kullanışlı bir şeye dönüştürebilirsiniz.

Bunun yanı sıra Apple,İPHONE13 Pro ile birlikte son düzenleme için daha yüksek kaliteli dosyalar sağlayan PRORES video desteğini de ekledi. Daha iyi sonuçlar için de Kamera uygulamasındaki Biçimler bölümünden PRORAW ve PRORES’İ etkin hale getirebilirsiniz.

Makro kontrolü

IPHONE 13 Pro, IPHONE 13 PRO MAX ve İPHONE 14  PRO’DA  yer alan makro fotoğraf özellik sayesinde daha iyi yakın çekimler yapmak mümkün. Ultra geniş lenste yer alan bu MOD, telefonunuz ile işaret ettiğiniz nesne arasındaki mesafeye göre otomatik bir şekilde açılıyor. Makro düğmesine dokunarak otomatik makro geçişini kapatabilirsiniz.

Ön Kamerayı Yansıt

İOS 14 ve sonraki sürümlerde fotoğrafı kamera kadrajında gördüğünüz şekilde çekmek için “Ayna MODU”  kullanarak ÖZÇEKİM yapabilirsiniz. Bunun için de “Ön Kamerayı YANSIT” açmanız gerekiyor. Ayarlar > KAMERA’YA giderek ilgili ayarları açın.

Bu özellik IOS 14 ve sonraki sürümlerin yüklü olduğu İPHONE XS, IPHONE XR ve sonraki modellerde yer alıyor. IPHONE 6 ile IPHONE X arasında bir modele sahipseniz bu ayar, “Ön Fotoğrafı Yansıt” adıyla karşınıza çıkar. Ancak sadece fotoğraf çekmek için kullanılır.

Fotoğrafik Stiller

iPhone 13, iPhone SE (3.nesil) ve sonraki modellerde Fotoğrafik Stiller’i kullanarak görüntülerinizin görünümünü kişisel hale getirmeniz mümkün. Stili ayarlamak için yapmanız gerekenler şu şekilde:

  • Kamera uygulamasından Ayarla kısmına dokunun.
  • Ardından ekranı kaydırarak farklı stillere göz atın.
  • Sonrasında hoşunuza gide stil adında yazan Stili Kullan seçeneğine dokunun.

Tüm bun adımları yaptıktan sonra stilinizi fotoğraf çekmeye başlamadan önce ayarlamayı unutmayın. Fotoğrafı çektikten sonra görüntüye Fotoğrafik Stil’inizi uygulayamazsınız. Bunların yanı sıra görüntülerin görünümünü kişisel hale getirmek için canlı, sıcak, soğuk veya kontrast gibi ayarlar yapın.

Peki, siz bu İPHONE kamera ayarı hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2010 Hakkı DUMAN Kişisel Blog. Tüm hakları saklıdır.