izmir escort
Hakkı Duman – Wordpress, Seo ve Opencart Uzmanı

Link Kısaltma Nedir?

Hangi bir web sitesine yapılan yönlendirmeler söz konusu olduğunda internet sitesinin IP adresi üzerinden linkler verilmektedir. Bu durumda linkler uzun ve karışık olduğundan dolayı, Hiper link teknikleri olarak adlandırılan link kısaltma işlemleri yapılmaktadır. Böylelikle çok daha basit ve kısa linkler ile aynı sayfalara yönlendirmeler yapılması mümkündür. Günümüz şartlarında yüksek sayıda link kısaltma sitesi bulunmaktadır. Bu internet sitelerinin her birinde farklı link kısaltma servisleri bulunmaktadır. Bu şekildeki link kısaltma servisleri genellikle http yönlendirme tekniklerini kullanıp yönlendirme yapabilir ve uzun olan linkleri kısaltıp basit ve kısa linkler haline getirebilirler. Böylelikle kullanıcılar daha rahat ve pratik hareket etme olanağı bulmuş olur. Bu yazıda sizlere Link kısaltma nedir? Sorusu hakkında bilgiler sunup, kafanızda bu işlemlerin nasıl olduğuna dair soru işaretlerini yok edeceğiz.

Link Kısaltma Servislerinin Ortaya Çıkış Hikâyesi

Link kısaltma karşımıza ilk kez 2002 yılında yayın hayatına adım adan TinyURL, internet tarihindeki ilk link kısaltma servisi olarak bilinir. Kullanıcıların destekleri ile tanınmaya başlayan bu hizmetler, etkileyici fikirler kategorisine alınmış ve büyük bir ilgi görmüştür. Bunun ardından daha fazla link kısaltma servisi ortaya çıkmıştır. Bu servislerin birçoğu kısa bir sürenin ardından birçok farklı neden dolayı kapatılmış olsa dâhi bazıları hala varlığını sürdürmektedir. Bu link kısaltma servisleri içerisinden en çok güvenilen TinyURL, sunmuş olduğu kaliteli ve güvenli hizmetleri ile günümüzde ilk sırada yer alan link kısaltma servisidir.

Link Kısaltmanın İşlevleri Nelerdir?

Karmaşık ve uzun olan linklerin normal olan URL yapılarıyla sunulması yerine sektörün saygın olan link kısaltma servislerinin sağlamış olduğu birtakım avantajlar bulunmaktadır.

Bu avantajları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Linkler hem internet hem de birçok sosyal medya yayınında paylaşılmaktadır. Bu yüzden uzun ve karmaşık olan linklerin yerine daha estetik bir görünüme sahip olan linkler kullanılır.
  • Normal URL’ler uzun ve fazla karaktere sahiptir. Bu yüzden karakter limitinin aşılmaması adına kısaltılmış olan linkler idealdir. Böylelikle Twitter, SMS tarzındaki yerlerde karakter problemleri yaşanmamaktadır.
  • Link kısaltma servisleri sizlere analiz hizmetleri de sunmaktadır. Linklerin tıklanma sayıları, tıklayan kişilerin kullandığı kanallar gibi birçok istatistiğe sahip olursunuz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2010 Hakkı DUMAN Kişisel Blog. Tüm hakları saklıdır.