izmir escort
Hakkı Duman – Wordpress, Seo ve Opencart Uzmanı

Pentagon’un Sistemlerine Sızacak Siber Güvenlik Uzmanı Aranıyor!

Pentagon[1]Amerika Birleşik Devletleri’nin Savunma Bakanlığı ve Genel Kurmay Başkanlığı’nı bir oluşum içerisinde toplayan Pentagon, Siber savunma mesleğinde yetenekli uzmanları Hack The Pentagon etkinliğine çağırıyor. Savunma Bakanlığı Yöneticisi görevini üstlenen Christopher Lynch’in paylaşmış olduğu bir yazıyla dikkatleri üzerine toplayan etkinlik, Amerika Birleşik Devletlerinin Savunma Bakanlığı sistemlerinde açıkları tarayacak ve bunlar hakkında çözüm oluşturacak yazılım / güvenlik uzmanları aranıyor.

Dijital Hizmetler birimine Google, Shopify ve Palantir gibi Silikon Vadisi firmalarının arasında görev yapanları aldıklarını vurgulayan Christopher Lynch, Amerika Birleşik Devleti Hükümeti’nin yaşanacak olan bürokratik engelleri ortadan kaldırmak istediklerini ve dijital güvenliğine oldukça yüksek bir şekilde önem verdiklerini dile getiriyor.

Savunma Bakanlığı Yöneticisi olan Christopher Lynch yapmış olduğu açıklamalarda halka açık olan web sitelerinin sadece 2012’de toplamda dört milyar ziyaret aldığını ve bu alınan ziyaretlerin yaklaşık olarak yüzde yirmi beşinin istenmeyen bir trafik olduğunu dile getiriyor. Bahsi geçen etkinliğe ilk gün beş yüz başvuru alan Hack the Pentagon programına sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde vergi mükellefi olduğunu ve sigorta numarasını doğrulayabilecek aynı zaman da kimlik numarasına sahip kişilerin başvuruları kabul ediliyor.

Aerial view of the Pentagon, Arlington, VA

Aerial view of the Pentagon, Arlington, VA

Amerika Birleşik Devletleri bünyesi altında gerçekleştirilen bu yarışmaya başvuran kişilerin kim olduğunu bilmek ve yarışmanın birincisine ödülü yasa dışı gruplara kaptırmamak adına elinden gelen her şeyi yapan Savunma Bakanlığı, Yarışmayı sadece kendi ülkesinin vatandaşlarının katılmasıyla sınırlandırmıştır.

Durumu özetleyecek olursak gerçekleştirilen etkinliğin faydası Pentagon’un yazılım ve ağ sistemlerine oldukça fazla bir şekilde yarayacak. Hem açıkları kapatmak hem de yeni yetenekli elemanları bünyesi ile çalışma ortamı yaratmaya sahip olacak.

Bu tarz yarışmaların Türkiye sınırları içerisinde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’mız tarafından yapılmasını canı gönülden istiyorum çünkü Türkiye’de yer alan yazılımcıların çoğunlukla hazır temalara, tablolu tasarımlara yöneldiğini rahatlıkla görebiliyoruz. Açıkçası ABD Savunma Bakanlığı’nın kullanıcılarına sunmuş olduğu sitelerde ki trafik sayısı Türkiye’nin sitelerine yönlendiğini düşündüğümde sunucuların komple devre dışı kalacağını ve açık gibi sorunların sisteme sızma oranını  %80 durumunda olacağını tahmin ediyorum.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2010 Hakkı DUMAN Kişisel Blog. Tüm hakları saklıdır.