izmir escort
Hakkı Duman – Wordpress, Seo ve Opencart Uzmanı

Kalkışa Geçiyoruz, Türkiye uzay planlarını açıkladı!

Türkiye’nin uzay ile ilgili olan çalışma planları detaylandırıldı. Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, Ay için planlarını açıkladı.

Kalkışa Geçiyoruz, Türkiye uzay planlarını açıkladı! 1

Ülkemizin uzay için attığı adımlar geçtiğimiz aylarda resmen açıklanmıştı. Milli Uzay Programı kapsamında  Ay için olan planlarımız detaylandırıldı. Türkiye Uzay Ajansı ve Bursa Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle BTÜ Mimar Sinan Yerleşkesi’nde düzenlenen Mars 2050 Yaşam Alanı Fikir Yarışması’nda konuşan Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, Ay planları hakkında açıklamalarda bulundu.

Serdar Hüseyin Yıldırım, 2028 yılında Ay’a gideceğimizi ve yumuşak bir iniş yapmak istediğimizi belirtti. Yıldırım konu ile ilgili olarak;

“İnşallah aya da ulaşacağız. Önce 2023 sonuna kadar bir temas. Buna da açıklık getirmek istiyorum. Bizim nihai misyonumuz, 2028 sonuna kadar aya yumuşak iniş yapmak ve bir araç indirmek. Bir gezen araç ve bilimsel çalışma çerçevesinde oradan birtakım verileri toplayıp ülkemize ulaştırmak. Bu, Türkiye için çok devrim niteliğinde bir şeydir. Tüm misyon, zor zincir halkalarından oluşuyor. Bu halkaların hiçbiri tek tek yapılmamış, hatta denenmemiş şeyler. Dolayısıyla bu zinciri tamamladığınızda büyük bir risk ortaya çıkıyor. 2028 yılına ne kadar hazırlanırsak hazırlanalım bir yerde bir sıkıntıyla karşılaştığımızda misyonun yarım kalma ihtimali yüksek olacak. Bunun için ara misyon koymak istedik. 2023, Cumhuriyetimizin 100. yılı olduğu için önemli bir yıl. O senede bayrağımızı aya ulaştırmak güzel bir sembolik mana taşır ama bizim hedefimiz orada, uzayda bir motor ateşlemek. Kendi roket motorumuzu uzayda ateşlemek. Bunu ateşlediğimiz zaman zaten dünyadaki ilk 7 ülkenin arasına giriyoruz. Bunu yapabilen çok az sayıda ülke var.” açıklamasında bulundu.

 

Kalkışa Geçiyoruz, Türkiye uzay planlarını açıkladı! 2

2023 sonuna kadar uzay ile olan maceramızı netleştireceğiz daha sonra da Ay için çalışmalara başlayacağız. 2021 yılının ikinci yarısından sonra bu çalışmalara hız verilecek ve rotamızı resmi olarak Ay’a çevirmiş olacağız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2010 Hakkı DUMAN Kişisel Blog. Tüm hakları saklıdır.