izmir escort
Hakkı Duman – Wordpress, Seo ve Opencart Uzmanı

YouTuberlara Kötü Haber: Vergiler Açıklandı!

Sayfa İçeriği

YouTube tarafınca yapılan açıklamaya göre artık ABD’deki izleyiciler ile elde edilmiş YouTube gelirlerinden Amerika vergilerini düşecek. Böylece Türkiye’dekiler dahil pek çok YouTube kanalı, aynı işi yapmış olup daha az kazanacak.

YouTuberlara Kötü Haber: Vergiler Açıklandı! 1

Dünyanın en büyük video paylaşım platformu olan YouTube, artık Amerika dışındaki içerik üreticilerden de ABD vergilerini keseceğini açıkladı. YouTube’un vergi kesintileri politikasında yapmış olduğu değişiklik, içerik üreticilerin yalnızca ABD’deki izleyicilerinden elde ettikleri gelirleri kapsayacak olsa da dünya çapında binlerce YouTube kanalının bu değişiklikten etkinlenmesi muhtemel.

Resmi “YouTube Creators” YouTube kanalına gösterilen bir videoya

göre söz mevzusu değişim, gelecek haziran ayı itibarıyla yürürlüğe girecek. İçerik üreticiler, Türkiye veya dünyanın başka herhangi bir ülkesinde olsalar da ABD’deki izleyicileri yardımıyla elde ettikleri reklam görüntülemeleri, YouTube Premium, Super Chat, Super Stickers ve “Katıl” gelirleri için Amerika’ye vergi ödeyecekler.

YouTube, söz konusu değişikliklerin YouTube İş Ortağı Programı’nda yer alan herkes için geçerli olacağını ifade ediyor ve önümüzdeki haftalarda aktüel vergi bilgilerinizi göndermeniz için Google AdSense aracılığı ile bir istek alacağınızı belirtiyor. Ayrıca YouTube, vergi bilgilerinin 31 Mayıs geçmişine kadar doğru bir biçimde güncellenmemesi halinde içerik oluşturucuların toplam kazançlarında yüzde 24’e varan kesintiler görebileceğini ifade ediyor.

 

ABD, YouTube’un en “sağlam” kullanıcı kitlesine haiz olduğu pazarlardan biri konumunda ve bu durumun farkında olan pek çok içerik üretici, videolarını ya İngilizce olarak çekiyor ya da İngilizce alt yazı desteği sunuyor. Dolayısı ile Türkiyedekiler de dahil olmak üzere ABD’li izleyiciler kaynaklı YouTube gelirine sahip olan pek çok içerik üretici, haziran ayı itibarıyla gelirlerinin bir kısmına veda edecek.

YouTube, halihazırda reklam gösterimlerinden elde edilmiş gelirlerin ortalama yüzde 45’ini ve Katıl aboneliklerinden elde edilen gelirin yüzde 30’unu içerik üreticilerden kesiyordu. Yeni vergi güncellemesiyle birlikte içerik üreticileri, Amerika’daki izleyicilerinden elde ettikleri gelirin bir kısmına da veda edecekler. YouTube’un bu vergi güncellemesiyle alakalı daha fazla ayrıntılar, gelecek günlerde açıklanacaktır.

Takipte kalın…

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2010 Hakkı DUMAN Kişisel Blog. Tüm hakları saklıdır.