izmir escort
Hakkı Duman – Wordpress, Seo ve Opencart Uzmanı

Intel İşlemcilerde Kullanacağı Yeni Teknolojisini Duyurdu !

Teknolojinin işlemci devi olan Intel yeni adımlar atmaya devam ediyor, Intel CEO’su Pat Gelsinger Intel Accelerated etkinliğinde yaptığı açıklamada 2025 yılına kadar liderliği yeniden ele geçirmeyi hedeflediklerini ifade etti. Bu bağlamda atacakları adımlarda yepyeni çip ve paketleme teknolojilerinden bahsetti. Şirket ürettiği çiplerin boyutunu ima etmek adına nanometre gibi ifadelerle isimlendiriyordu. Bu isimlendirmeler, yerini “Intel 7”, “Intel 20A” gibi ilerleyen yıllarda kullanılacak teknolojilere bıraktı.

Intel İşlemcilerde Kullanacağı Yeni Teknolojisini Duyurdu ! 1
12. Nesil Alder Lake yongaları da dahil olmak üzere, gelecekte piyasaya çıkacak tüm Intel ürünlerinde bir devrin sonu başlayacak. “Nanometre” ismini artık görmeyeceğiz.Intel İşlemcilerde Kullanacağı Yeni Teknolojisini Duyurdu ! 2
Intel işlemcilerin yeni adlandırma sistemi nasıl?
Intel 7: Intel’in üçüncü nesil 10nm fabrikasyon sürecinin yeni adı. Aynı zamanda 10nm SuperFin teknolojisinin yeni sahibi. Yeni “Intel 7” teknolojisi, önceki nesle kıyasla watt başına düşen performansta yaklaşık yüzde 10 ila yüzde 15 iyileştirme sağlayacak ve güç verimliliği ve pil ömrü noktasında avantaj elde edecek.
Intel 7 tabanlı ilk ürünler, Alder Lake yongaları ve veri merkezlerinde kullanılacak olan Sapphire Rapids yongalarıyla birlikte kullanıma sunulacak.                                                                                                                                                                                                                                      Intel 4: 7nm fabrikasyon teknolojisi olarak da anılan ve Intel’in yaşadığı üretim sorunları nedeniyle 2023’e ertelemek zorunda kaldığı mimarisinin yeni adı. Üretim sorunlarından kaynaklı gecikme olmasaydı  2021’de çıkması planlanan teknoloji, TSMC ve Samsung’un da kullandığı EUV (aşırı ultraviyole) tekniğini içerisinde barındırıyor olacaktı. Geliştirme çalışmaları sayesinde Intel 4’ün mm² başına yaklaşık 200-250 milyon transistör yoğunluğuna sahip olması bekleniyor.
Aktarılan bilgiye göre Intel 4’ün watt başına düşen performansta yaklaşık yüzde 20’lik bir artışa sahip olduğu açıklandı. Mimariyle üretilen Meteor Lake işlemcilerin üretimi 2022’nin ikinci yarısında başlayacak. Veri merkezleri için de Granite Rapids işlemciler üretilecek.
Intel 20A: Intel’in RibbonFET adlı yepyeni bir transistör mimarisini hayata geçireceği teknoloji. Daha fazla transistör yoğunluğuna sahip yonga geliştirilmesini mümkün kılacak 20A’da PowerVia teknolojisi kullanılacak.

Intel İşlemcilerde Kullanacağı Yeni Teknolojisini Duyurdu ! 3
Intel 3: 2023’ün ikinci yarısında üretime geçeceği duyurulan Intel 3, ikinci nesil 7nm teknolojisinin yeni adı olarak karşımıza çıkacak. Çıkış tarihi henüz bilinmeyen mimariyle üretilen işlemcilerde de EUV tekniği kullanılacak, bu sayede watt başına düşen performansta yaklaşık yüzde 18’lik bir artış bekleniyor.
Intel 18A: Intel’in transistör performansını artıracak en önemli yeniliklerden biri olarak gösterdiği 18A teknolojisi, ikinci nesil RibbotFET mimarisini bünyesinde barındırıyor. 2025 yılının ilk aylarında üretime geçeceği açıklanan 18A, Intel’in iddiasına göre şirkete yarı iletken pazarındaki liderliğin kapılarını açacak.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2010 Hakkı DUMAN Kişisel Blog. Tüm hakları saklıdır.