izmir escort
Hakkı Duman – Wordpress, Seo ve Opencart Uzmanı

Apple’ın iCloud Özel Aktarımı O Kadar Güvenli Değil! İşte Nedeni

Teknoloji devi Apple bu yılın başlarında WWDC‘de Apple‘ın hizmetlerine geleceğini duyurduğu değişikliklerden biri iCloud Private Relay olacaktı. Temel olarak bu özellik, üçüncü tarafların IP adreslerinin, kullanıcı konumlarının ve daha fazlasının izlenmesini önlemeye yardımcı olmayı kullanıcılara daha iyi gizlilik sağlamayı amaçlamaktadır.
Ancak, sistemdeki bir kusurun onu oldukça güvensiz hale getirdiği görülüyor. Bu, bir kusurun aslında kullanıcının IP adresinin ortaya çıkmasına neden olduğunu bulan araştırmacı ve geliştirici Sergey Mostsevenko tarafından keşfedildi. Bu kusurun eylemdeki kavramının bir kanıtı FingerprintJS web sitesinde bulabilirsiniz.

Apple'ın iCloud Özel Aktarımı O Kadar Güvenli Değil! İşte Nedeni 1
Mostsevenko bunu şöyle açıklıyor: “ Safari, iCloud Private Relay aracılığıyla STUN isteklerini proxy yapmadığından, STUN sunucuları gerçek IP adresinizi biliyor. Başka bilgileri olmadığı için bu kendi başına bir sorun teşkil etmiyor; fakat Safari, gerçek IP adresleri içeren ICE adaylarını JavaScript ortamına geçiriyor.
İyi haber şu ki, kusur en son macOS Monterey beta sürümünde yamalanmış gibi görünüyor, ancak iOS 15‘te yama yapılmamış durumda, Apple‘ın eninde sonunda bu sorunu çözmesi gerektiğini düşünüyoruz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2010 Hakkı DUMAN Kişisel Blog. Tüm hakları saklıdır.